30or25همان طور که کاربران جوملا مطلع هستند، جوملا 3.0 فارسی منتشر شد. اما بسیاری از کاربران بین این دو راهی هستند که آیا سایت های قبلی خود را به این نسخه ارتقا دهند یا خیر. همچنین سایت های جدید را با این نسخه طراحی کنند یا نسخه های قبلی. در این مقاله قصد داریم یک توضیح کامل بدهیم و دو نسخه 2.5 و 3.0 را برسی کنیم تا بعد از آن بتوانیم تصمیم گیری کنیم.

جوملا 3.0 نسبت به جوملا 2.5 تغییراتی داشته است:

بزرگترین ویژگی جوملا 3.0؟ جوملا 3.0 اولین سیستم مدیریت محتوایی است که کاملا ریسپانسیو و برای موبایل آماده شده است.

جوملا 3.0 برای چه کسانی است؟ جوملا 3.0 برای توسعه دهندگان جوملا می باشد تا بستری برای ارتقا به جوملا 3.5 باشد.

 

من از جوملا 2.5 استفاده می کنم. آیا از همین نسخه استفاده کنم؟ در حال حاظر جوملا 2.5 نسخه ای با پشتیبانی طولانی مدت (LTS) می باشد که تا اوایل بهار 2014 پشتیبانی می شود و تا آن روز و تا قبل از انتشار جوملا 3.5 کاربران نیازی به بروزرسانی ندارند. 

جوملا 2.5 نسخه پیشنهاد شده ما به شما برای استفاده است. چرا که این نسخه بیشتر از یک سال دیگر (بهار 2014) پشتیبانی می شود ولی جوملا 3.0 نسخه STS (پشتیبانی کوتاه مدت) است و تنها بستری برای ارتقا به جوملا 3.5 است که سال آینده منتشر می شود و دارای پشتیبانی طولانی مدت (LTS) است.

جوملا 2.5 پایدار، تست شده و قابل اعتماد است و به همین منظور می توان گفت درحال حاظر برای استفاده عمومی در سایت ها از جوملا 2.5 بهتر است.

ما بروزرسانی را از جوملا 2.5 فقط به جوملا 3.5 پیشنهاد می کنیم.

 جوملا 3.5 با ویژگی های شگفت انگیز خود سال آینده منتشر می شود. این نسخه نیز دارای LTS (پشتیبانی طولانی مدت) است و بعد از انتشار بروزرسانی به این نسخه پیشنهاد می شود و انتظار می رود بروزرسانی به این نسخه بدون مشکل خاصی انجام شود. ارتقا از جوملا 1.5 به 2.5 کمی به دلیل تغییرات زیاد جوملا 2.5 سخت بوده است ولی این مورد برای ارتقا از 2.5 به 3.5 نباید اینطوری باشد. همچنین تا انتشار جوملا 3.5، افزونه ها توسط نسخه های قبلی (3.0 و 3.1) تست می شوند تا برای نسخه 3.5 آماده شوند.

چرخه انتشار نسخه های جوملا: (برای بزرگنمایی روی عکس کلیک کنید.)

 13503090311

 چگونه می توان به جوملا 3.5 بروزرسانی کرد؟

بعد از انتشار جوملا 3.5 (سال آینده) می توان جوملا 2.5 را به یک کلیک به جوملا 3.5 تبدیل کرد! به این منظور به مدیریت جوملا > کامپوننت ها > ارتقا جوملا (Joomla! Update) رفته و اقدام به بروزرسانی کنید. در انتخاب ها نیز طبق عکس زیر می توانید نوع بروزرسانی را نیز مشخص کنید:

 13518464621

 برای ارتقا به جوملا 3.5 ، باید در قسمت "ارتقا سرور"، "پشتیبانی طولانی مدت" را انتخاب کنید.

نتیجه:

اگر شما توسعه دهنده جوملا، یا افزونه نویس و طراح قالب های جوملا یا کاربری با تجربه جوملا هستید، می توانید از جوملا 3.0 استفاده کنید.

برای بیشتر سایت ها پیشنهاد می شود که فعلا از جوملا 2.5 استفاده کنند و سال آینده که جوملا 3.5 منتشر شد، به این نسخه بروزرسانی کنند.

تا قبل از اینکه جوملا 3.5 منتشر شود، جوملا 2.5 فعلا بهترین نسخه برای استفاده عمومی است.

این مقاله توسط گروه جومیران نگارش یافته یا ترجمه شده است. هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به وب سایت جومیران بلامانع است.

اشتراک گذاری این مطلب

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn